Domy na wodzie

Publié le par cagliostro

Zastanawialiście się kiedyś, w jakis sposób miasto posiadające wiele zabytkowych kamienic... jak Amsterdam może stać na bagnistym terenie ? Dawniej nie znano betonu, nie potrafiono produkować wielkich żelaznych konstrukcji, a jednak dokonano rzeczy które nadal zadziwiają. Niektóre są bardzo spektakularne, jak gotyckie katedry, inne na pierwszy rzut oka wyglądają całkowicie normalnie, jednak po krótkim zastanowieniu dochodzi się do wniosku, że coś jest nie tak. Do tej drugiej kategorii zdecydowanie należy zaliczyć konstrukcję domów w Amsterdamie.

Idąc dzisiaj z pracy na drinka w Amazon.com miałem okazję porozmawiać na ten temat z jednym z rdzennych mieszkańców Amsterdamu.
Jak się okazuje ( co może nie jest zaskakujące), domy stoją na drewnianych palach.... zaraz ! drewnianych ! W jaki sposób zatem przetrwały do naszych czasów ? Sporym zaskoczeniem była dla mnie odpowiedź, że drewno nie gnije kiedy znajduje się pod wodą... a przynajmniej nie aż tak bardzo... po prostu z braku tlenu. Zadziwiające, że aż tak długo !
(Nie mogłem w to uwierzyć, ale po przeczytaniu kilku stron w internecie w końcu mój sceptycyzm ustąpił ;) )
Wniosek : Dla Amsterdamu największym zagrożeniem jest nie powódź, lecz obniżenie się poziomu wody ! ( Wówczas pale zaczną wystawać z wody i staną się bardzo nietrwałe)

Okazuje się, że jednym z najważniejszych czynników przy kupnie domu w centrum Amsterdam jest stan fundamentów ! Jest on regularnie kontrolowany przez odpowiednie władze... w wypadku wykrycia problemów całość musi zostać wymieniona na koszt właściciela... co wiąże się ze sporymi zmianami w istniejącym budynku.... oraz ogromnymi kosztami. Na szczęście nowe domy budowane są już na betonowych palach ;) ( Ciekawe czy kiedyś pojawią się z nimi jakieś problemy... w końcu nasz przyszły stadion narodowy ma stanąć właśnie na takich ... chyba nie chcieli byśmy aby się zapadł ;) )

Jak w takim razie udało się w takim mieście zbudować metro ? Po pierwsze,  bardzo późno ! Rozpoczęto w 1970. Do tej pory istnieją 4 linie ! Ciekawe, że głównym argumentem dla powolnych postępów przy konstrukcji metra w Warszawie jest trudny teren. Jak zatem udało się to Holendrom ?! W centrum miasta pociągi jeżdżą tutaj pod kanałami i grząskim terenem. Interesujące jest wejście przy dworcu centralnym... wchodzi się schodami dokładnie pod wodę !

Publié dans Różne

Commenter cet article

cagliostro 08/11/2008 19:27

Podobno na wiosnę się zdarzją... jestem tutaj od początku września i nie widziałem ani jednego !

Czartogromski 07/11/2008 09:52

A jak tam z komarami?

CARAMBAOLE :0114: 07/11/2008 06:09

Novembre bien entammé
bientôt la fin de l'année
je vous souhaite un bon vendredi

j'adore amsterdam

cagliostro 07/11/2008 02:38

ooo :x :x :x faktycznie zaskakujące... ale na pewno nie produkowali zborojonych betonowych pali ;)

hebius 07/11/2008 02:27

Nie chciałbym burzyć Twojego obrazu świata :P, ale już starożytni Rzymianie używali betonu. Poczytaj sobie choćby o Koloseum.